Rekuperácia

Riadené vetranie s rekuperáciou. Úspora nákladov na kúrenie je 30 až 50 %. Účinnosť rekuperácie tepla až 95%. Pravidelný prísun čerstvého vzduchu bez energetických strát.

Ako to funguje?

Pri vetraní oknami dochádza k veľkým energetickým stratám. Rekuperácia je systém riadeného vetrania so spätným získavaním tepla. V obvodovej stene obytných miestností sú zabudované nastaviteľné otvory pre prívod vzduchu. Vzduch privádzaný do interiéru je vyčistený peľovým filtrom a zohriaty pomocou odvádzaného vzduchu. Obytný priestor je vyvetraný čistým vzduchom bez straty tepla. Prach, peľ a nečistoty zachytávajú filtre rekuperácie, do interiéru prúdi čistý a teplý vzduch. V zimných mesiacoch preto nemusíte toľko kúriť a šetríte energie. Rekupérácia do domu je určite vhodným riešením. Nezáleží či ide o novostavbu alebo starší dom. Cenu rekuperácie Vám pripravíme v ponuke, stačí nás osloviť cez kontaktný formulár.

Vytvára zdravšie prostredie

Vytvára zdravšie prostredie

Redukcia vlhkosti

Redukcia vlhkosti

Úspora energií

Úspora energií

Centrálna rekuperácia

Centrálna rekuperácia je verzia, kde je celá rekuperačná jednotka sústredená na jednom mieste. Obvykle ide o technickú miestnosť. Z nej sú rozvedené potrubia na prívod a odvod vzduchu po celom obytnom priestore. Takýmto spôsobom je to bežnou súčasťou moderných domov. Táto technológia sa dá využiť aj v starších domoch aby nedochádzalo k zbytočnému úniku tepla, ktoré je spôsobené vetraním. 

Rekuperačnú jednotku nie je vhodné umiestňovať do chladného nevykurovaného priestoru, pretože by v nej mohla kondenzovať vlhkosť zo vzduchu. Rekuperačné jednotky sa vyhotovujú v rôznych variantách. Môžu byť určené k inštalácií na stenu alebo na strop a môžu mať rozlične umiestnené pripájacie hrdlá na potrubia. Treba mať na pamäti, že do rekuperačnej jednotky je potrebné zachovať servisný prístup pre prípadné odobratie krytu a zbavenie nečistôt rekuperačného výmenníka. Centrálne rekuperačné systémy sa vyznačujú jednou centrálnou rekuperačnou jednotkou so zabudovaným výmenníkom, v ktorom sa odovzdáva tepelná energia medzi odvádzaným znečisteným vzduchom z domu a privádzaným čerstvým vzduchom do domu. Senzory oxidu uhličitého zaznamenajú jeho zvýšenú koncentráciu v interiéri a rekuperačná jednotka vyhodnotí, že v domácnosti sa zdržiavajú ľudia. Jednotka pridá výkon ventilátorom a zvýši sa prietok vetraného vzduchu. Naopak, ak ľudia nie sú doma, prietok vzduchu sa zníži – nie je potrebné vetrať veľké množstvo vzduchu a tým sa šetrí elektrická energia.

Mýty a fakty o rekuperácií

Fúka ľuďom na hlavu a je hlučná Nové a dobre navrhnuté jednotky s príslušnými komponentami sú relatívne tiché a ani si nevšimnete, že sú v prevádzke.

Plesne v rozvodochVzduch v jednotke prechádza cez filtre, kde je odvlhčený a preto sa nečistoty do prívodného potrubia nedostanú, systém je v stálej prevádzke takže šanca na zachytenie baktérií a plesní je minimálna.

Rekuperácia je iba pre pasívne domyJe to chybná predstava. Nezáleží v akom dome bývate, ak je zateplený a má aj nové okná tak riadene vetranie je s rekuperáciou zdravé a z hľadiska energetickej záležitosti aj veľmi užitočné.

Vetranie s rekuperáciou je nadštandard a zbytočný luxusOmyl, rekuperácia je hygienický štandard. U nás pomerne novinka ale v západnej Európe je to už samozrejmosť.

Rozdeľovače

Aké sú typy rozdeľovačov?

Montáž rekuperácie sa odvíja od rozdeľovačov. Existujú dva typy rozdeľovačov na rozvody vzduchu a tými sú ploché a poschodové rozdeľovače.

Do plochého rozdeľovača sa je možno pripájať potrubia z troch strán. Je nízky na výšku cca 10cm. Ideálne je umiestniť ho nad rekuperačnú jednotku alebo v jej blízkosti. Tu je nevýhodou, že sa nedá jednoducho otvoriť pre prípadné čistenie či kontrolu. Do poschodového rozdeľovača sa všetky potrubia pripájajú z jednej strany, tým pádom montáž je jednoduchšia. Box sa dá jednoducho otvoriť v prípade čistenia a kontroly.

Vývody a ich umiestnenie

Najdôležitejšie je umiestniť prívody a odvody do správnych miestností. Treba myslieť na to, aby sa pod prívodnou výustkou nebola spiaca alebo sediaca osoba.

Čerstvý vzduch privádzame do miestností:

obývačka, spálňa, detská izba, pracovňa, hosťovská izba, výnimočne chodba a to hlavne z dôvodu zachovania rovnakého prívodu a odvodu vzduchu do domu

Vzduch odvádzame z miestností kde vznikajú pachy a vlhkosť:

kuchyňa, WC, kúpeľňa, šatník, chodba, variantne vstupná chodba, technická miestnosti, práčovňa.

Umiestnenie vývodov

Výustky v jednotlivých miestnostiach inštalujeme tak aby sme ich nemali nad posteľou, nad písacím stolom, prípadne nad gaučom. Vyhýbame sa miestam kde sa človek zdržiava na jednom mieste bez pohybu. V zime rekuperácia privádza o niečo chladnejší vzduch ako je v interiéri. Ak sa budete pod výustkou dlhšie zdržiavať tak aj tento nepatrný teplotných rozdiel Vám bude vadiť. Ak ešte neviete kde budú jednotlivé nábytky umiestnené, odporúčame priestor nad oknom, prípadne dverami, alebo stred miestnosti. Tieto miesta zvyknú ostať prázdne.

Rozmery rozvodov

Používajú sa dva základné typy potrubia DN75 a DN90. Konštrukčne aj vzhľadovo sú také isté len sa líšia rozmermi.

Potrubie DN75, jeho dĺžka zvitku je 50m. Vonkajší priemer potrubia je 75mm. Polomer ohybu je 290mm. Navyše potrubia obsahujú antibakteriálne a protiplesňové prímesi čim sa zvyšuje hygienická ochrana privádzaného vzduchu.

Potrubie DN90, dĺžka zvitku je 50m. Vonkajší priemer potrubia je 90mm. Polomer ohybu má 330mm. Vnútorná vrstva obsahuje antibakteriálne a protiplesňové prísady.

Aké sú typy potrubí?

Líšia sa farbou.

Antibakteriálne – zvyčajne zelená alebo biela farba, ide len o marketingové odlíšenie. Na vnútornú stranu sa dávajú antibakteriálne a protiplesňové prímesi.

Bez antibakteriálnych prímesí – modrá farba. Je totožné s antibakteriálnym potrubím až na to, že vnútorná strana je bez antibakteriálnych a protiplesňových prímesí.

Potrubia, ktoré slúžia ako chráničky – tmavočervená farba. Tvarovo aj vzhľadovo také isté ako predošlé potrubia. Dôležité je, že nie sú určené na rozvod vzduchu, môžu uvoľňovať škodlivé látky, ktoré budete dýchať.

Vzduch je zbavený nečistôt

Medzi nedostatky bežného vetrania patrí nielen nežiaduce ohrievanie alebo ochladzovanie miestnosti, ale aj množstvo nečistôt, ktoré so sebou prináša vonkajší vzduch. Vonku sa nachádza veľa peľu, prachu a iných alergénov. Ak má niektorý člen domácnosti citlivejší dýchací systém kvôli alergii alebo astme či s iným zdravotným problémom, otvorené okná môžu spôsobovať problém. V takýchto prípadoch môže byť nápomocná rekuperácia.

Na čistenie vzduchu s rôznou účinnosťou sú filtrami vybavené viaceré modely. Je dôležité ak chcete mať doma skutočne čistý vzduch, musíte pravidelne meniť filtre. Okrem toho by sa mala z času na čas vykonať údržba alebo čistenie rekuperačnej jednotky. Ak sa budete o jednotku starať správne, môžete sa spoľahnúť, že čistenie vzduchu s rekuperáciou tepla bude veľmi účinné. Ak vás trápia ťažkosti s dýchaním, čoskoro pocítite rozdiel v porovnaní s bežnou ventiláciou.

Vlhkosť, častý problém v domácnostiach

Vetranie s rekuperačnou jednotkou môže byť vhodným riešením aj pre domy, ktoré zápasia s nadmernou vlhkosťou. Mnohé jednotky môžu okrem tepla odovzdávať do privádzaného vzduchu aj vlhkosť – všetko závisí od toho, akým výmenníkom tepla sú vybavené. Niektoré z nich však majú aj technológie, ktoré môžu fungovať opačne a mierne vysušovať vzduch.

Naše realizácie

Spokojní klienti sú našou zárukou kvality

Máte nejaké otázky?

Zavolajte nám alebo nám napíšte